• Accueil
  • Math
  • Acertain amount of money is divided among rio, kim...

Acertain amount of money is divided among rio, kim and leo in the ratio 5: 7: 3. if leo gets p24,000.00,how much is the total amount?

Answers

  • Réponse publiée par: kuanjunjunkuan

    P120 000

    Step-by-step explanation:

    24 000/3 = 8 000

    5x

    5(8 000)

    = 40 000

    7x

    7(8 000)

    = 56 000

    5x + 7x + 3x

    5(8 000) + 7(8 000) + 3(8 000)

    40 000 + 56 000 + 24 000

    = 120 000

    The total amount is P120 000.

  • Réponse publiée par: HaHannah
    (120,000)answer
    24,000/3 = 8,000
    8000* 15 = (120,000)
  • Réponse publiée par: nelspas422
    120000 is the total amount
  • Réponse publiée par: cleik
    120000 pesos is the total ammount
  • Réponse publiée par: reyquicoy4321
    5:7:3

    5 = Rio
    7 = Kim
    3 = Leo

    \frac{24000}{3}
    = 8000
    5+7+3 = 15

    15 x 8000 = 120,000

    The total amount is 120,000php.

    Checking:
    Let x represent the money

    5x:7x:3x = 120,000

    5:7:3 = 15

    \frac{120000}{15}
    = 8000
    5x:7x:3x = 120,000
    5(8000)+7(8000)+3(8000) = 120,000
    40,000+56,000+24,000 = 120,000
    120,000 = 120,000

    Rio gets P40,000. Kim gets P56,000. Leo gets P24,000. Total amount is P120,000.
  • Réponse publiée par: dorothy13

    120,000


    Step-by-step explanation:

    The ratio 5:7:3 which is equivalent to N1 : N2 : 24,000

    (N1 and N2 stands for the missing number/s)

    Divide 24,000 by 3 and you will get 8,000.

    In order to get the missing first number, multiply 8,000 to 5 and you will get 40,000.

    To get the second missing number, multiply 8,000 to 7 and you will get 56,000.

    Add the three (24,000 + 40,000 + 56,000)

    The total will be 120,000.

  • Réponse publiée par: pauyonlor

    120,000 is the total amount.

    3 / 24,000 = 8,000

    5 * 8,000 = 40,000

    7 * 8,000 = 56,000

    24,000 + 40,000 + 56,000 = 120,000

    Sure ako dyan sa  sagot ko kasi parehas na parehas tayo ng example pati yung pangalan ng tatlong tao na si Leo, Rio at Kim ay parehas din pati yung 5:7:3 at 24,000  is parehas din.

  • Réponse publiée par: axelamat70

    leo have 24000 it will divided by 3 =8000.5+7+3+15 then times 8000 equals 120000

  • Réponse publiée par: pauyonlor

    Rio will get 120 000.00 while Kim will get 168 000.00 so the total amount is  204 000.00

  • Réponse publiée par: villatura

    Rio=5 Kim=7 Leo=3 24000÷3= 8000 Rio=8000×5=40000 Kim=8000×7=56000 Leo=24000 40000+56000+24000=120000 The total amount os 120000 pesos.

Connaissez-vous la bonne réponse?
Acertain amount of money is divided among rio, kim and leo in the ratio 5: 7: 3. if leo gets p24,000...