• Accueil
  • Math
  • If i spent (x^3+5x^2-2x-24)pesos for (x^2+x-6)penc...

If i spent (x^3+5x^2-2x-24)pesos for (x^2+x-6)pencils, how much does each pencil cost?

Answers

  • Réponse publiée par: aimeedelacruz24

    1. d. 6

    36.00 ÷ 6 = 6

    2. a. commutative property

    3. d. 4 (3) (2) = 2 (3) (4)

    4. c. 8

  • Réponse publiée par: 09389706948

    1. D

    2. C

    3. D

    4. C

    basta yan nayon sana nakatulong bwshaha

  • Réponse publiée par: brianneaudreyvuy

    b po ang sagot

    Step-by-step explanation:

  • Réponse publiée par: Axelamat

    How much does a pencil cost if 6 pencils is worth ₱36.00?

    Given:

    6 pencils worth ₱36.00

    Operation to be used:

    Division

    Number Sentence:

    ₱36.00 ÷ 6 pencils = n

    Solution:

    ₱36.00 ÷ 6 = ₱6.00

    Conclusion:

    The price of each pencil costs ₱6.00, and if you buy it 6 pencils, the total costs will be ₱36.00

    #CarryOnLearning

    Step-by-step explanation:

  • Réponse publiée par: batopusong81

    isa isa lang po send mo nalang po sakin yung sasagutan nyo po

  • Réponse publiée par: kambalpandesal23

    Let x = cost of one pencil

         y = cost of one pen

    2x + 3y = 28

    3x + 2y = 24.50


    Solution:


    2x + 3y = 28

           2x = 28 - 3y

             x = (28 - 3y)/2


    3x + 2y = 24.50

    3[(28-3y)/2] + 2y = 24.50

          84 - 9y + 4y = 49

                        5y = 35

                            y = 7



    2x + 3(7) = 28

                 2x = 28 - 21

                   x = 3.5

                3.5 is the cost of one pencil

  • Réponse publiée par: villatura

    the pencil weighs 1.01 grams.

  • Réponse publiée par: abyzwlye

    Yap, try to dip it in to the water, it'll never mixed with the water. Even in other objects

  • Réponse publiée par: christiandumanon

    Yes

    Explanation:

    Because you can see the pencil

Connaissez-vous la bonne réponse?
If i spent (x^3+5x^2-2x-24)pesos for (x^2+x-6)pencils, how much does each pencil cost?...